apartman güvenlik kamera sistemleri yönetmeliği
apartman güvenlik kamera sistemleri yönetmeliği

Bilindiği üzere apartman ve sitelerde güvenliği sağlamak için araçların başında güvenlik kamera sistemleri gelmektedir. Ancak güvenlik kamera sistemlerinin apartman ya da sitelere kurulumu için belirli bir yönetmeliğe göre hareket etmek gerekir. İzmir güvenlik kamera sistemleri ve İzmir alarm sistemleri konusunda uzun yıllardır hizmet veren Megapol Güvenlik olarak bu yazımızda sizlere apartman güvenlik kamerası yönetmeliği hakkında bilgi vereceğiz.

Apartman Güvenlik Kamerası Yönetmeliği Nedir?

Site ya da apartman güvenlik kamera sistemlerinin belirli bir yönetmeliğe göre kurulumun yapılması gerektiğinden bahsetmiştik. 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu 19.Maddesi 1.Fıkrası uyarınca kat maliklerinin taşınmazın bakımı ve mimari durumunu sağlama ile ilgili yükümlülükleri bulunmaktadır. Aynı maddenin 2.fıkrasında ise kat maliklerinin beşte dördünün yazılı onayı olmadan taşınmaz üzerinde inşaat, onarım ve değişiklik yapılamaz. İşte 634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’na istinaden apartman güvenlik kamera sistemi kurulumu için kat maliklerinin beşte dördünün yazılı onayı gerekmektedir.

Apartman Güvenlik Kamerası Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Apartman ya da sitelerde güvenlik kamerası kurulumu için kat maliklerinin en az beşte dördünün onayının olması gerektiğinden bahsetmiştik. Güvenlik kamerası takılırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar ise şunlardır;

Öncelikle güvenlik kamera sistemlerinin yönetmelik dışında belirtilen yerlere kurulumun yapılması yasaktır. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında özel hayatın gizliliğinin bozulmasına neden olacak şekilde yapılan güvenlik kamerası kurumları yönetmeliğe aykırıdır. Bu sebeple güvenlik kamerası kurulumunun yönetmeliğe uygun olarak takılabileceği yerler; ortak kullanım alanları, dış duvarlar ve çoğunlukla bina dışı alanlardır. Ortak kullanım alanı dışındaki yerlere ise güvenlik kamerası kurulumu kesinlikle yasaktır. Özellikle özel hayatı zedeleyecek, kısıtlayacak şekilde yapılan kurulumlara izin verilmez. Bu nedenle temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına neden olabilecek kurulumlar kanunlar ile engellenmiştir. Tüm bunların ışığında güvenlik kamerası kurulumu için kat maliklerinin yeterli oranda izni alınmamış ise kurulumun gerçekleşmesi yasal değildir. Ya da daha önceden yapılmış olan güvenlik kamerası kurulumu var ise iptali söz konusu olabilir.

Apartman Güvenlik Kamera Kayıtlarını Kim İzleyebilir?

Herhangi bir adli vaka gerçekleşmemiş ya da delil niteliği taşımıyor ise güvenlik kamera kayıtlarının izlenmesine izin verilmez. Bu durum bireyler kadar kurum ve kuruluşlar için de geçerlidir. Kayıtların izlenmesi gereken hallerde ise izin alınması gereklidir. Bunun en önemli dayanağı özel yaşamın gizliliğini bozmamak ve kişisel verilerin korunmasını sağlamaktır.

İzmir Apartman Güvenlik Kamerası Kurulumu

Megapol Güvenlik olarak sizlerden gelen talep doğrultusunda İzmir apartman güvenlik kamerası kurulumu, İzmir alarm sistemleri kurulumu alanında hizmet vermekteyiz. Site yönetiminin aldığı karar doğrultusunda kurulumun yapılacağı mekânda keşif çalışması yaparak sizlere bir rapor sunuyoruz. Hazırlanan bu rapor doğrultusunda kamera konum noktalarını, kamera çeşidi ve sayısını tespit ediyoruz. Sizlere en iyi güvenlik kamerası seçeneklerini en uygun fiyatlar ile sunuyoruz. Kurulum sonrasında her türlü teknik destek ve bakım hizmetlerini veriyoruz. Sizler de site ya da apartmanlarınızda huzurlu ve güvenli bir yaşam alanı oluşturmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel ekiplerimizi ile en doğru ve en hızlı şekilde güvenlik ihtiyacınızı karşılıyoruz.