Güvenlik Kamerası Lensi

Güvenlik Kamerası Lensi

Güvenlik Kamera Lens ve Çeşitleri


Güvenlik kamerası lensi ikiye ayrılmaktadır. Sabit (monofocal) ve değişken odaklı lens (varifocal). Monofocal lenslerde odak uzaklığı sabit bir şekilde ayarlanmaktadır, görüş aralığı ise değiştirilememektedir. Monofocal lenslerde seçim yaparken geniş açılı veya dar açılı seçenekleri arasında tercih yapmanız gerekmektedir.

Varifocal lenste odak uzaklığı ayarlanabilmektedir.Gündelik kullanım için uygundur fakat fiyat olarak varifocal lenslerden daha pahallıdır.

Güvenlik Kameralarında Lens Ne İşe Yarar;


Güvenlik kameralarınınolmazsa olmaz en önemli kamera parçalarından biridir. Lens kameraya görüntü sağlayan ve görüntünün açısını uzaklığını rengini netliğini hesaplayan içerisinde büyüteç şeklinde camlardan oluşan mekanik bir parçadır. Aslından en anlaşılır şekilde anlatılmak gerekirse insanın gözüyle bire bir aynı çalışma prensiplerine sahiptir. Kameranın özellikleriyle birlikte bağlantılı olup binlerce çeşitleri vardır.

Güvenlik Kamerası Lens Çeşitleri


  • 1/2 3.6 mm ccd cmos sony lens: Görüntü bakış açısı olarak en geniş olanıdır.Genelde ofis içlerinde evlerde yanı dar alanda geniş görüntü alınmak istenen yerde kullanılmaktadır.
  • 1/3 4 mm sony cmos ccd lens : Görüntü bakış acısı biraz daha uzak mesafeye görecek şekilde tasarlanmıştır. Genelde dış mekanlarda kameranın uzak noktalara takıldığı alanlarda kullanılmak için tasarlanmıştır.
  • 1/4 4 mm cmos sony ccd lens: Uzak mesafeleri daha net görüntülemek için tasarlanmıştır. Genelde plaka okuma, mobese sistem, araç takip sistemleri için kullanılan en ideal lensi dir.
  • 1/3 6 mm cmos sony lens: Güvenlik kamerasında çok tercih edilmemektedir. Çünkü görüntü açısı bakımından ne çok uzak noktaları görebilmekte nede yakın noktalarda çok işe taramaktadır.
  • 1/3 3.6 – 6 mm varifocal ayarlana bilen sony cmos ccd lens: Güvenlik kamerası çeşitlerinde görüntü bakış açısını montaj ekibinin alana göre ayarlama şansı veren bir özelliktir. Bu özellik kameraya manuel zoom yakınlaştırma yada uzaklaştırma yapılmasını sağlamaktadır. Piyasada çok sık tercih edilebilmektedir.
  • 1/3 12 mm sony ccd lens: mm açısı yükseldikçe kameranın gördüğü görüntü uzak cisimleri yakından göstermektedir. 12 mm lens genelde plaka okuma plaka tanıma kişi sayma kişi yüz tanıma gibi projelerde başarılı şekilde kullanılmaktadır.

Güvenlik Kamerası Lens Fiyatları

Kamera lensleri eskisi gibi artık harici olarak satılamamaktadır. Kamera üzerinde montajlı olarak gelmekte ve lens seçimi yaparken ürün özellikleri dikkat edilerek uygun kamera seçimi yapılmaktadır.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

No Comments

Post A Comment

Call Now ButtonHemen Arayın