Dış mekan güvenlik kamera sistemi için nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Evinizi korumak ve denetlemek için kullanılan en pratik ve ekonomik yol dış mekan güvenlik kamerası taktırmaktır.  Bununla birlikte, tüketicilerin seçebilecekleri birçok ürün seçeneği vardır. Ancak her evdeki dış mekan güvenlik kamera sistemi ihtiyacı aynı değildir.

güvenlik kamera sistemi önerileri
En iyi 24 güvenlik kamera sistemi

İşte böyle bir durumda, eviniz için en iyi dış mekan güvenlik kamerasını seçmenize yardımcı olacak bu kılavuzu hazırladık. Öncelikle dış mekan kamera seçiminde etkili olan en önemli özellik kameranın dayanaklılığı ve su geçirmeme özelliğinin bulunmasıdır. Yani zor hava koşullarına karşı etkili bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Bunların dışında birkaç faktöre daha dikkat edilmelidir.  Bu seçimde size yardımcı olmak için göz önünde bulundurulması gereken bazı kritik sorular vardır. Başlıca başlıklar şu şekildedir.

 

Dış mekan güvenlik kamera sistemine ne kadar ihtiyacınız var?

Kameranın kapsama alanı önemli bir faktör durumundadır. Kameranın görüş açısı ile doğru bağlantılı olarak kameranın kaplayacağı alanda değişmektedir. Örneğin kameranın daha geniş açılı lensleri içermesi gerekli alan için kamera sayısını azaltmaya yardımcı olmaktadır.Evinizin çevresindeki alanı izlemek için ihtiyacınız olan kapsama ve her kameranın görüş açısına bağlı olarak birden fazla kamera veya çoklu paket satın almanız gerekebilmektedir. Bu nedenle bu ihtiyacı iyi belirlemek gerekir.

Kameranın çözünürlüğü yüksek mi ? 

Dış mekan güvenlik kamerası seçimi yaparken etkili diğer bir kriter ise kameranın çözünürlüğüdür. Kamera çözünürlüğü ne kadar yüksek olursa, görüntüler o kadar net ve kolay olacaktır. Bundan dolayı da bu faktör önemli olmaktadır.   En net görüntüleri elde etmek için ideal çözünürlük seçimi olarak 1080p veya daha yüksek çözünürlükleri tercih etmelisiniz.  Bunun dışında kameranızı bir DVR’a veya başka bir kayıt cihazına bağlamak isterseniz, görüntünün yüksek kalitede kalması için HD uyumlu özellikte olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Güvenlik Kamerasının Gece Görüşü Özelliği Bulunuyor mu?

Dış mekan güvenlik kameralarının en önemli özelliklerinden biri de gece görüşünün olmasıdır.  Eğer yüksek kaliteli bir görüntü elde etmek istiyorsanız kızılötesi (IR) teknolojisine sahip bir kamera satın almanızda fayda vardır. Birçok model, aydınlatma şartlarına bağlı olarak kızılötesi teknolojiyi otomatik olarak etkinleştiren ve devre dışı bırakan yerleşik bir IR kesme anahtarına sahiptir. Bir kameranın gece görüş mesafesinin ne kadar olduğunu belirleyen kamerada kullanılan kızılötesi LED sayısıdır.

İhtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi kamera tarzı nedir?

Dış mekan güvenlik kameralarının iki temel tarzı bulunmaktadır. Bunlar bullet ve dome olmak üzere ikiye ayrılır. Bu iki kamera tarzı karşılaşılabilecek davetsiz misafirlere oldukça açık bir şekildedir. Fakat dome tarzında olan bir kamera da kameranın hangi yöne doğru işaret ettiğini anlamak zordur. Bu durum gelen davetsiz kişileri caydırmaya etkili olabilir. Kameranın tarzıyla alakalı dikkat edilmesi gerekli başka diğer şeyde tavana mı duvara mı monte etmek istediğinizdir.

Kameranın kayıt kapasitesi yeterli midir?

Evinizin çevresindeki olayların gidişatını seyretmek istiyorsanız öncelikle dahili depolama kapasitesine ya da bulut kayıt özelliği olan bir kameraya ihtiyacınız bulunmaktadır.  Çoğu kamera gerekli kayıt alanı sağlayan yerleşik bir SD va da microSD kart alanına sahip olmaktadır. Bunların haricinde bazı sistemler de ek olarak DVD’ye ya da mini diske de kayıt etmektedir. Fakat günümüzde çoğu DVR (dijital video kaydedici) teknolojisine geçmiş bulunmaktadır. PC’nizin hard diskine kamera sistemi videonuzu kayıt edebilir. Bu kayıtlı olan video geçmişinizi hızlı ve kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Mobil cihazlarınızla kameraya erişmek ister misiniz?

Günümüzde var olan çoğu dış ortam güvenlik kamerası, direkt mobil cihazınıza bağlanabilmektedir. Gün içinde veya uzak bir yerdeyken etrafı kontrol edebilmek istiyorsanız, bu önemli bir özellik durumundadır. Bu yüzden kameranızın cihazınızla uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Genellikle uzaktan erişim imkanı sağlayan kameralar,  aylık ya da yıllık ücret istemektedir.

Güvenlik kamerasını kablolu mu kablosuz mu istersiniz?

Kablosuz olan kameraların takılması ve tekrar yerleştirilmesi basittir. Fakat korunmanız için kameraların pil seviyelerini düzenli olarak kontrol etmesi gerekmektedir. Kablolu olanlar ise çoğu zaman profesyonel kurulum ister ve elektrik prizine erişimi ihtiyacı bulunmaktadır. Kablolu olanlar kablosuz olanlarına göre daha net görüntüler elde etmektedir.

Kamera yakınlaştırma-kaydırma-eğme- özelliklerine sahip mi?

En iyi görüntü açısını elde etme bakımından kameranın sahip olması gereken bazı özellikler vardır. Bunu sağlamak için kameranın uzaktan kumandalı olup olmadığı, yakınlaştıma- kaydırma veya eğme özelliklerinin bulunması önemli bir husustur. Daha geniş alanlara kapsama sağlamak için kullanıcılar kameralarını fiziksel olarak sürekli konumlandırmak zorunda kalmamalıdır.

Kameranızda enerji tasarrufu özelliği var mı?

Çok fazla miktarda enerji tüketebilen güvenlik kameraları bulunmaktadır. Fakat sadece hareket halinde kayıt yapan bir kamera alırsanız, bu maliyeti düşürmeye yardımcı olabilmektedir. Zaten birçok model olağandışı bir durum tespit ettiğinde size anında iletme ya da e-posta bildirimleri göndermektedir. Bu sebeple devamlı olarak etrafınızı izlemeniz gerekmemektedir.

Kamera için ayırdığınız bütçe ne kadar?

Bir CCTV güvenlik sistemini 99 dolara kadar düşük olan bir fiyata alabilirsiniz. Fakat çoğu zaman iyi kalitede olan, temel sistemli bir kamera genel olarak 100-200 dolar arasında bulunmaktadır. Ancak iç mekan  ve dış mekan için çok sayıda ve teknolojik olarak üstün özelliklere sahip kameralar isteniyorsa binlerce doların karşınıza çıkabilmesi mümkün olmaktadır.

En İyi 25 Dış Mekan Güvenlik Kamera Sistemleri

2019 yılı için dış mekan güvenlik kameralarında en iyi oluğu düşünülen 25 model aşağıdaki gibi belirtilmiştir.

1. Amazon Alexa Uyumlu,  Nest Kamera Açık Güvenlik Kamerası

Amazon Alexa ile uyumlu olan bu kamera mikrofon ve dahili hoparlöre sahiptir. Zor hava koşullarına dayanıklı bu akıllı model tamamen cam mercekle kaplanmıştır. Ayrıca yüksek kaliteli görüntüler için gece ve gündüz net biçimde 1080p HD kayıt yapmaktadır.

Sahip olunan özellikler:

2. Hikvision DS-2CD3132 2.8mm Lens 3MP Mini Dome Kamera 1080 P POE IP CCTV Kamera Modeli

Çeşitli lens alternatifleri mevcut olan bu dome tarzı kamera, farklı yerlere monte edilmesi ideal olan bir modeldir. Ayrıca 1080p HD video olanağı sağlayan kompakt bir tasarımı bulunmaktadır.

Sahip olunan özellikler:

3. Amcrest 720P HD Over Analog (HDCVI) 8CH Video Güvenlikli Kamera Sistemleri

Evinizi kısa bir sürede izlemeye başlamanızı sağlayan hızlı bir şekilde kurulumu olan sistemdir. Tak ve çalıştır özelliği sunmaktadır. Çeşitli yapılandırma alternatifleri mevcut olan bu video güvenlik sistemi ile 2 TB sabit disk sürücüsü özelliği sayesinde, 360 ​​saate kadar izleme imkanı bulabilirsiniz.

Sahip olunan özellikler:

4. Swann – SWPRO-760CAM – PRO-760 – Süper Geniş Açılı Güvenlik Kamerası

Bu bullet stili güvenlik kamerası, hem gündüz hem de gece durumunda fotoğraf çekmek için uygun bulunmaktadır. Profesyonel kalitede ve geniş açılı bir mercek sunan bu model oldukça dayanıklıdır. Zor hava koşullarına uygundur ve  güç kablosuna sahiptir. Kullanım kılavuzunda belirtildiği üzere RCA konektörü ile caydırıcı etiketlere sahip özelliktedir.

Sahip olunan özellikler:

5. Arlo Akıllı Ev Güvenlik Kamera Sistemi

Tekli ya da çoklu paketler halinde tüm izleme ihtiyaçlarınızı karşılayan bu kablosuz güvenlik kamerası; PC’nize, akıllı telefonunuza ya da diğer teknolojik cihazlarınıza canlı olarak bağlanabilme özelliği sunmaktadır. Bu model aynı zamanda HD video özelliği de sağlamaktadır. Montaj donanımı ve bataryalar özelliğini içinde barındırmaktadır.

Sahip olunan özellikler:

6. TriVision NC-336PW HD 1080 P Kablosuz Dış Ortam Ev Güvenlik Kamera Sistemi

İki ayrı objektif boyutunda mevcut olan bu bullet tarzı güvenlik kamerası iOS, Android, veya PC cihazınıza yüksek çözünürlüklü 1080P video sağlama imkanı sunmaktadır. Kablolu ya da kablosu olarak kullanılabilmektedir. Kayıt için bir microSD girişine sahiptir.

Sahip olunan özellikler:

7. VideoSecu Açık Gündüz Gece Görüş Kızılötesi IR Bullet Güvenlik Kamerası

Bu bullet tarzı dış mekan izleme sistemi, üstün gece görüşü için ayarlanabilir bir formadır. 48 kızılötesi LED’e ve 4-9 mm lense sahiptir. Tüm aydınlatma şartlarında bile üstün renkli görüntüler sağlayabilmekte ve veri hacmini azaltmaya yardımcı olan gürültüsüz bir teknoloji sağlamaktadır.

Sahip olunan özellikler:

8. Hikvision DS-2CD2032-I Açık HD 3MP IP Bullet Güvenlik Kamerası

Ev güvenliği ihtiyaçlarınız için çeşitli donanımlara sahip olan bu kurşun geçirmez özellikteki güvenlik kamerası, yüksek HD görüntüler sunmaktadır. 3MP, 4 mm objektife sahip olan bu kamera dijital gürültü azaltma ve kare hızlarını ayarlayabilme özelliği sunmaktadır.

Sahip olunan özellikler:

9. Foscam FI9805P 960P Dış Mekan HD Kablosuz IP Kamera

Bu bullet tarzı dış mekan izleme sistemi, dakikalar içinde hızlı ve kolay kurulum sağlamaktadır. Full HD video çözünürlüğü için 1.3MP ve 4 mm objektif özelliğine sahiptir. Görüntülerinizi Foscam bulutuna (ücretsiz deneme sürümü dahil) ya da doğrudan bilgisayarınıza kaydedilebilme imkanı sunar.

Sahip olunan özellikler:

10. Foscam FI9828P 1.3 Megapiksel 3x Optik Zoom H.264 Kablosuz Dış PTZ IP Kamera

Bu dış mekan izleme kamerası tamamen su geçirmez bir özelliğe sahiptir Bununla birlikte HD görüntüler sağlayan 1.3 MP lens ile donatılmıştır. Sadece doğru görüntüleme açısını elde etmek için uzaktan yakınlaştırma- kaydırma ve eğme özelliğini kullanabilirsiniz. Görüntülerinizi Foscam bulutuna (ücretsiz deneme sürümü dahil) ya da doğrudan bilgisayarınıza kaydedilebilme imkanı sunar.

Sahip olunan özellikler:

11. Amcrest 960H Video Güvenlik Sistemi

Çeşitli donanımları mevcut olan bu güvenlik sistemi, tüm hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Kurşun geçirmez kamera özelliği altı güne kadar sürekli ve yüksek çözünürlüklü kayıt sağlamaktadır. TB’a kadar genişletilebilen 500 GB’lık bir sabit disk ile birlikte bulunmaktadır.

Sahip olunan özellikler:

12. Lorex LW2731 Kablosuz Kamera ile Canlı LCD SD Kayıt Monitörü

Bu kablosuz kamera çeşitli donanımlara mevcuttur. Zaman ve tarih içeren kayıtlara sahiptir yani oluşan hareketleri, zamanlamaya göre yapabilmekte veya kayıt yapmak için manuel olarak ayarlanabilmektedir.

Sahip olunan özellikler:

13. Defender PX301-013 Dijital Kablosuz DVR Güvenlik Sistemi Alıcı ve 2 Uzun Menzilli Gece Görüş Gözetim Kameraları

Bu dış mekan güvenlik sistemi, evinizdeki gelişen olayları izlemenizi sağlamak için evinizdeki bulunan herhangi bir televizyona bağlanabilmektedir. Kurulumu oldukça temiz ve kolaydır. Kablosuz özelliğine sahiptir. Doğrudan üniteden veya size verilen uzaktan kumandayla kontrol edilebilmektedir.

Sahip olunan özellikler:

14. FI9803P Tak ve Kullan 1.0 Megapiksel (1280x720p) H.264 Dış Mekan Kablosuz IP Kamera

Bu bullet tarzı dış mekan güvenlik kamerası, hızlı ve kolay kurulum sağlamaktadır. Bunun nedeni kablosuzu bir tasarıma sahip olması ve tak ve çalıştır mantığna sahip olmasıdır. Kayıt yayınlarınızı bir iOS, Android, PC veya Mac bilgisayar üzerinden uzaktan izleme fırsatı sunmaktadır.

Sahip olunan özellikler:

15. Kablosuz iCamera 1000 Dış Mekan / İç Mekan Gece Görüşü

Evinizdeki durumlarla ilgili ADT Pulse sistemiyle uyumlu olan bu kamera, net bir resim sunmaktadır. Gece görüşü ve hareket izleme özellikleri bulunan bu model, günün hangi saatinde olursanız olsun evinizin güvende olduğundan emin olmanızı sağlamaktadır.

Sahip olunan özellikler:

16. Sensormatic Adt Oc810adt Oc810 Kapalı Açık Wifi Kamera ADT Darbe Hazır

ADT Pulse sistemiyle uyumlu olan bu kamera WiFi özelliği barındırmaktadır.  Ev izleme çözümü olarak bağımsız kullanılabilmektedir. Oldukça net özellikte görüntüler için yüksek kaliteli dijital görüntü sensörüne  ve entegre bir mikrobilgisayara sahiptir.

Sahip olunan özellikler:

17. Spy Tec AEON OT – 1080p HD POE Mini Bullet Açık IP Kamera

Tüm hava şartlarına dayanıklı kurşun geçirmez özellikteki bu güvenlik kamerası net 1080P HD görüntülere sahiptir. Aynı zaman da dünyanın neresinde olursanız olun uzaktan izleme için iOS ve Android cihazlarla uyum sağlayabilmektedir. Evinizi tam kapasitede izlemek isterseniz 32 adede kadar kamerayı bağlayabilirsiniz.

Sahip olunan özellikler:

18. Amcrest WLD895US 720 P 4CH 7-inç Kablosuz Video Gözetleme Sistemi, Bullet IP66 Kamera

Bu kablosuz özellikteki video izleme sistemi, kurşun geçirmez kameradır. Ayrıca  bir monitöre sahiptir ve tüm evi izleme durumunda üç adede kadar ek kamera içerecek şekilde çoğaltılabilmektedir. Sesle birlikte 720P gerçek zamanlı video akışı sunmaktadır. Böylece evinizde neler olup bittiğini de duyabilmenizi sağlar.

Sahip olunan özellikler:

19. Alptop AT-B603W HD 720P Wifi Kablosuz IP Güvenlik Kamerası

Kablosuz özellikte olan bu güvenlik kamerası, hem iç hem de dış ortamlarda kullanıma uygundur. Ev ağınıza bağlanan bu kamera yüksek tanımlı 720P video özelliğini de barındırmaktadır.

Sahip olunan özellikler:

20. Gece Görüşlü Zmodo Akıllı Kablosuz Güvenlik Kameraları-4’lü Paket-HD İç ve Dış Mekan WiFi IP Kameraları

Zorlu hava koşullarına dayanıklı olan ve kablosuz güvenlik kameraları hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca tekli ya da çoklu paketlerde mevcut bulunmaktadr. Kurulumu için ise sadece birkaç dakika yeterli olmaktadır. 3,6 mm lens ve de 77 derecelik görüş açısına sahiptir.

Sahip olunan özellikler:

21. Trivision NC-335PW Su Geçirmez Kablosuz Dış Mekan Ev Güvenlik Kamera Sistemi

Kablosuz ve hızlı kurulum özelliği olan bu güvenlik kamerası, uzaktan izlemeyi desteklerr biçimdedir. Hem gündüz hem de gece 30 metre mesafeden net görüntüler yakalama imkanı sağlar. Bir microSD kartla 128 GB’a kadar saklama fırsatı sunar.

Sahip olunan özellikler:

22. En İyi Vizyon BV-IR140-HD 1000TVL Bullet Güvenlik Kamerası

Bu bullet tarzı dış mekan güvenlik kamerası, ayarlanabilir zoom (2.8-12mm) özelliğini barındırmakla beraber netleme de sağlar. Bu özelliğiyle birlikte gerçek analog HD video çıkışına sahiptir. Her türlü aydınlatma şartlarında kullanım için ideal olmaktadır.  İsteğe bağlı hareket algılama özelliği de mevcuttur.

Sahip olunan özellikler:

23. ZOSI 1/3 ″ 1000TVL 960 H CCTV Ev Gözetim Sistemi Bullet Güvenlik Kamera

Bu su ve de kurşun geçirmez özellikli güvenlik kamerası; net, yüksek tanımlı videolar için 1000TVL ve 4.6 mm objektife sahiptir. Hem iç hem de dış ortamda kullanım için uygun durumdadır. BNC bağlantısı olan herhangi bir DVR, VCR, TV veya güvenlik monitörüne bağlanabilme imkanı vardır.

Sahip olunan özellikler:

24. HOSAFE 1MB1W HD IP Kamera Dış Mekan 720P Gece Görüşü

Bu su geçirmez özellikteki dış mekan güvenlik kamerası, her türlü aydınlatma şartında net görüntüler sağlamaktadır. Ayrıca 1MP, 3,6 mm lense sahiptir. Evinizdeki herhangi bir olağandışı durum gerçekleştiğinde size bildirmek için hareket tabanlı e-posta uyarıları bulunmaktadır.

Sahip olunan özellikler:

25. Microseven HD 1080P SONY 1 / 2.8, 2.4MP CMOS Sensör Kablosuz IP Kamera

Bu kablosuz olan video güvenlik kamerası, tak ve çalıştır özelliği ile evinizi kısa bir  sürede izlemeye başlamanızı sağlayabilmektedir. Ücretsiz olarak çevrimiçi olarak saklanan kayıtlı videolarınızı uzaktan izleyebilirsiniz. Aynı zamanda evinizi tam olarak izlemek isterseniz çözüm için 16 kameraya kadar bağlayabilme imkanı elde edebilirsiniz.

Sahip olunan özellikler:

Bir video güvenlik kamera sisteminin faydaları nelerdir?

Bir ev video güvenlik sistemi için olması gereken en iyi şey, ekstra göz kümeleridir. Yani biri evden ayrıldı ve yirmi dakika sonra termostatın kapatılmadığını veya ön kapının kilidinin açıldığını fark etti? Böyle bir durumda video güvenlik sisteminiz mevcut değilse hiçbir şekilde neler olup bittiğini öğrenemeyeceksiniz. Her ailenin ihtiyacı olan bu video güvenlik sistemi sizlerin daha güvende ve herşeyden haberdar olmanızı sağlayacak faydalar elde etmenizi sağlar. Diğer faydaları ise şu şekildedir.

Güvenlik Kamerasında Video izleme sistemi nasıl çalışır?

Bir video izleme güvenlik sistemi tipik olarak, görüntülerini kaydetmektedir. Görüntü bir monitör aracılığı ve dijital video kaydediciye (DVR) bağlanmış (kablosuz veya kablolu olan) birkaç kameradan oluşur. Monitör, evden izlenebilen kapalı devre bir televizyon olabileceği gibi DVR görüntüleri, talep üzerine canlı bir bilgisayar, tablet veya akıllı telefon gibi web özellikli bir cihaza da aktarılabilmektedir.

Video izleme özellikleri

Evinizin büyülüğü, içinde yaşayan kişiler ve mahallenizin güvenliği vb. durumlara göre belirlenmesi gereken video güvenlik sisteminin birkaç faydalı özelliği aşağıda belirtilmiştir:

Video güvenlik sistemi satın almalı mıyım?

Bir video izleme sistemi, ev güvenlik sisteminin paha biçilmez bir parçası sayılmaktadır. Hem evinizin hem de ailenizin davetsiz misafirlere karşı güvenliği için günlük bağlantı özelliği artan koruma sağlamaktadır. Bu özellik herkes için yararlı olmaktadır. Öyleyse bu ekstra video güvenliği kimler düşünmeli

Özet: Eviniz için en iyi dış mekan güvenlik kamera sistemleri

Ev için güvenlik kamerası seçenekleri tek boyutlu değildir. Seçilen sistemler evinizin düzenine, bütçenize, evin konumuna ve iklim şartların, güvenlik endişelerinize ve diğer etkenlere bağlı olarak belirlenmelidir. Öncelikle aradığınızın ve ne istediğinizin ne olduğunu belirlemelisiniz. İlk olarak düşündüğünüz kameranın bütçenize uyup uymadığına karar vermelisiniz ve araştırmalarınıza başlamalısınız. Farklı sistemler, aynı fiyat aralığında bulunabilmektedir. Kameranın özelliklerine göre farklı şekilde karıştırıp eşleştirme imkanı bulabilirsiniz. Bu sebeple, ihtiyacınız olan bir kameranın karşılayabileceğiniz bir fiyat mutlaka vardır. Bu fiyatı bulana kadar araştırmalarınıza devam edin.