güvenlik kamerası sistemleri
güvenlik kamerası sistemleri

Ev ve iş yeri güvenliğini sağlamak için kullanılan elektronik cihazların en başında güvenlik kamera sistemleri gelmektedir. Günümüzde ev iş yerlerinde kurulumu yapılan güvenlik kamera sistemleri sayesinde her şeyi izlemek ve kayıt altına almak mümkün hale gelmiştir. Teknolojinin hızla ilerlemesi güvenlik kamera sistemlerini de her geçen gün yenilemekte ve geliştirmektedir. İzmir güvenlik kamera ve izmir alarm sistemleri firması Megapol Güvenlik olarak bu yazımızda sizlere güvenlik kamera sistemleri nasıl çalışır ve güvenlik kamera çeşitleri nelerdir hakkında bilgi vereceğiz.

izmir kamera sistemleri

Güvenlik Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?

Ev, iş yeri, alışveriş merkezi ya da cadde ve sokakların kontrol altına alınabilmesi için uzun yıllardan beri güvenlik kamera sistemleri kullanılmaktadır. Özellikle geçmiş yıllarda güvenlik kamera sistemleri ağırlıklı olarak analog sistemlere sahip iken günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte IP güvenlik kamera sistemleri yaygınlaşmaya başlamıştır. IP güvenlik kamera sistemlerinin en önemli özelliği Wifi ağını da kullanarak görüntüleri anında bilgisayar ya da telefonunuza aktarabilir olmasıdır.

Peki, güvenlik kamera sistemi nasıl çalışır? Kamera sistemi denilince akla video kayıt mantığının da geldiğini de unutmamak gerekir. Güvenlik kameralarının içerisinde yer alan merceğin ön bölümünde koruyucu bir cam vardır. Bu camın önünde yer alan mercek ışıkları sensöre toplar. Son olarak da sensörde toplanan ışık AFE adı verilen birime iletilir. AFE bölümünden de dijital sinyale dönüştürülür. Tüm bu sürecin sonunda sensörde toplanan ışık DSP bölümüne gelir ve görüntü elde edilir. Elde edilen görüntü video kayıt aracına kaydedilir. İstenilen zaman da kayıt altına alınan video görüntüleri izlenir.

Neden Güvenlik Kamera Sistemleri

Hırsızlık, gasp gibi kötü niyetli kişilerden korunmak ya da caydırıcı özelliğinden dolayı son yıllarda güvenlik kameralarına olan ihtiyacı daha da ortaya çıkarmıştır. İş yeri ya da ev gibi yaşam ortamlarında güvenlik kamera sistemleri artık bir ihtiyaç değil zorunluluk haline gelmiştir. Hem iç hem de dış mekan gibi ortamların huzurunu ve güvenliğini sağlamak için güvenlik kamerası ya da alarm sistemleri en ideal çözümü sağlarlar. Güvenlik kamera sistemleri en çok şu alanlarda kullanılmaktadır;

Güvenlik Kamera Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım yeri ve amacına göre güvenlik kameraları da çeşitlilik göstermektedir. Günümüzde her türlü ortam ve ihtiyaca yönelik olarak güvenlik kamera çeşitleri bulunmaktadır. Güvenlik kamera çeşidini belirlerken öncelikle iç mekân ya da dış mekân olarak belirlenmesi gerekir. Çünkü güvenli kameraları iç mekân ya da dış mekânlar için ayrı özelliklerde üretimi yapılmaktadır. Örneğin hava şartlarına karşı dayanıklı olması, gece görüşü, kablosuz, kızıl ötesi bağlantılı, hareket etme ve zoom yapabilme özelliği güvenlik kameralarının birçok farklı çeşitlerde üretilmesine sebep olmuştur. Tüm bu özellikler de güvenlik kamera sistemleri fiyatlarını da etkilemektedir. Güvenlik kamera çeşitleri şu şekildedir;

Güvenlik Kamera Sistemleri Fiyatları

İzmir güvenlik kamera fiyatları da oldukça merak edilmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi güvenlik kamera sistemleri fiyatlarını belirleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Örneğin kurulum yapılacak mekânda kullanılacak olan kamera sayısı, kameraların marka ve ekstra özellikleri fiyatları belirleyen etkenler arasında yer alır. Güvenlik konusunda kişiye ve ihtiyaca uygun çözüm önerileri hakkında detaylı bilgi almak ve güvenlik kamera fiyatları için hemen Megapol Güvenlik ile iletişime geçebilirsiniz. Hem kurulum sürecinde profesyonel kadromuz hem de kurulum sonrası teknik bakım ve destek hizmetlerimiz ile sizlerin her zaman yanınızdayız.