alarm sistemi kurulumu
alarm sistemi kurulumu

İzmir’de Alarm Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Günümüzde ev ya da iş yeri güvenliği denilince güvenlik kamera sistemleri ile birlikte akla ilk gelen güvenlik önlemlerinden biri de alarm sistemleri olmaktadır. İzmir güvenlik kamera sistemleri ve İzmir alarm sistemleri hizmetleri ile fark yaratan Megapol Güvenlik olarak yıllara dayanan tecrübemiz ve profesyonel kadromuz ile hizmet vermekteyiz. Bu yazımızda alarm sistemi kurulumu nasıl yapılır ve alarm sistemini oluşturan parçalar hangileridir hakkında bilgi vereceğiz.

Alarm Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Öncelikle sizlerden gelen talep doğrultusunda alarm sisteminin kurulacağı mekânda bir keşif çalışması yapıyoruz. Yapılan keşif çalışması sonucunda hırsızların girebileceği noktalar ya da riskli bölgeler tespit edilir. Tespit edilen noktalara uygun alarm sistemi ekipmanları ile kontrol altına alınmaktadır.  Yapılan araştırmalar göstermektedir ki ev ya da işyerinizde alarm sistemi ya da güvenlik kamera sistemi bulunuyor ise istenmeyen olaylar hiç ya da çok daha az bir şekilde yaşanmaktadır. Bu nedenle ev ya da iş yerinizi, sevdikleriniz ve değer verdiklerinizi korumak için sizler de yaşam alanlarınıza alarm sistemi kurulumu yaptırabilirsiniz.

Alarm Sistemi Parçaları Hangileridir?

İlk aşamada yaptığımız keşif ve projelendirme çalışması ile birlikte mekânda kullanılacak alarm sistemi marka ve modeli tespit edilir. İhtiyacınıza en uygun alarm sistemine karar verilir. Ayrıca alarm sistemi ekipmanlarının takılacağı noktalar ile birlikte kablo geçiş güzergâhı da belirlenir. Şimdi gelin alarm sistemini oluşturan elemanları yakından görelim…

Alarm Paneli: Panel elektrik ve telefon hattına akın bir yere takılır. Çünkü burada önemli olan zone giriş sayısı ve kullanılacak dedektör sayısıdır. Zone sayısı belirlendikten sonra alarm paneli seçimi yapılır.

Tuş takımı (Keypad): Keypad dışarıdan giriş yapılacak kapıya yakın bir noktaya takılır.

Harici Siren: Bu elemanın dışarıdan da görülebilecek bir noktaya takılması önemlidir. Çünkü caydırıcı özelliği ile yaşam alanınızın güvende olmasını sağlar.

Pır Dedektörü (Hareket Sensörü): Riskli bölgeye takılır. Keşif esnasında da takılacak dedektör sayısı belirlenir.

Manyetik Kontak: Özellikle hırsızlık gibi istenmeyen durumlara açık olan bölgelerde cam ya da kapıya takılır. Yine keşif esnasında takılacak manyetik kontak sayısı belirlenmelidir.

Duman Dedektörü: Yangın çıkma riski bulunan alan ve mekanlara takılmaktadır.

alarm sistemleri nasıl kurulur
alarm sistemleri nasıl kurulur

Alarm Sistemi Kurulumu

Yapılan keşif ve ortaya çıkarılan proje sonrasında kablolama işlemine geçilir. Alarm sistemlerinde DT-8 kablosu kullanılır. Alarm sisteminin tüm elemanlarına ayrı ayrı kablo çekilir. Burada en önemli nokta her çekline kablo üzerine isim yazılmasıdır. Hangi kablonun hangi panele ait olduğu açıkça belirtilmelidir.

Kablolama işleminden sonra montaj aşamasına geçilir. Sistemdeki tüm elemanların kablo bağlantıları yapılarak montaj işlemi tamamlanır. Daha sonra dedektörlerin bağlantısı alarm paneline yapılır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken kablo içerisinde hangi renkler kullanıldıysa panelde de o renklerin bağlanmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde sistem çalışmaz.

Tüm bağlantı işlemleri yapıldıktan sonra programlama aşamasına geçilir. Ülkemizde satılan tüm marka ve modellerde alarm sistemlerinin kısa programlama kılavuzu bulunmaktadır. Bu kılavuzlara göre de panel programlaması yapılır. Programlama aşamasının ardından sistemin çalışıp çalışmadığı test edilir. Yapılan test neticesinde alarmın çalışıp çalışmadığı, dedektörlerin algılayıp algılamadığı, telefonların arama yapıp yapmadığı kısacası panelin alarm durumuna geçip geçmediği kontrol edilir.

Ülkemizde her marka ve modelde alarm sistemi bulabilmek mümkündür.  Ancak burada önemli olan bu sistemlerin profesyonel ekipler tarafından kurulumunun yapılmasıdır. Alarm sistemi kurulumunun her aşaması titiz bir işçilik gerektirir. Bu nedenle en kaliteli alarm sistemini tercih etmiş olsanız bile profesyonel ekiplerce kurulumu yapılmadığında istenilen sonucu vermez. İşte bu nedenle Megapol Güvenlik olarak İzmir güvenlik kamerası ve İzmir alarm sistemleri konusunda siz değerli İzmirli hemşerilerimizin yanınızdayız. Güvenli ve huzurlu yaşam alanları için bizleri tercih edebilirsiniz.