izmir alarm sistemleri kurulumu
izmir alarm sistemleri kurulumu

Güvenlik kamera ve alarm sistemi ihtiyacı günümüzde hem iş yerleri hem de konutlar için çok önemli bir hale gelmiştir. Sevdiklerini ve değer verdiklerini korumak isteyen herkes alarm sistemlerine ya da güvenlik kamera sistemleri kurulumunu tercih etmektedir. İzmir’de uzun yıllardır güvenlik sistemleri alanında hizmet veren Megapol Güvenlik olarak bizler İzmir güvenlik kamera ve İzmir alarm sistemleri kurulumunda siz değerli İzmirli hemşerilerimize hizmet vermekten büyük memnuniyet duymaktayız. Bu yazımızda sizlere alarm sistemi kurulumu nasıl yapılır ve alarm sistemini oluşturan parçalar nelerdir hakkında bilgiler paylaşacağız.

Alarm Sistemini Oluşturan Parçalar

Alarm sistemi kurulumunu anlatmadan önce sistemi oluşturan parçaları tek tek yakından tanıyalım.

Alarm Paneli: Alarm panel sistemi üzerinde zone giriş bölümleri bulunur. Panel üzerinde zone giriş sayısı önemlidir. Çünkü buradaki zone giriş sayısı kullanılacak dedektör sayısını belirler. Bu panelin elektrik ve telefon hattının yakınında bir alana takılması gerekmektedir.

Keypad (Tuş Takımı): Bu parçanın giriş kapısına yakın bir alana takılması gerekmektedir. Keypad üzerinden alarm sistemi şifresi belirlenir. Tuş takımı paneli alarm etkin ya da pasif hale getirilir.

Harici Siren:  Alarm sisteminin aktif olduğunun dışarıdan görülebilmesi için harici siren doğru bir noktaya monte edilmesi önemlidir.

Hareket Sensörü (Pır Dedektörü): Riskli görülen bölgeleri tarayacak şekilde takılması gerekmektedir. Pır dedektörü takıldığı alandaki hareketi algılar ve alarmı aktif hale getirir. Mekanda kullanılacak dedektör sayısı kurulum öncesi yapılan keşif ile belirlenir.

Manyetik Kontak: Alarm sistemi parçalarından biri olan manyetik kontak hırsızlık riskine karşı cam ya da kapılara monte edilmektedir. Kontak sayısı kurulum öncesi keşif ile belirlenir.

Duman Dedektörü: Yangın riskine karşı uyarı amaçlı alarm sistemini harekete geçiren parçalardan biridir. Duman dedektörü yangın çıkma ihtimalinin yüksek olduğu noktalara takılması gerekmektedir.

Alarm Sistemi Kurulumu Nasıl Yapılır?

Alarm sistemi kurulumuna geçmeden önce kurulumun yapılacağı mekanda keşif çalışması yapılır. Yapılan keşif çalışması ile riskli görülen yerler tespit edilir. Tespit edilen bu riskli bölgeler koruma altına alınır. Yapılan keşif çalışması sonrasında ihtiyaç duyulan dedektör sayısı ve takılacağı noktalar belirlenir. Son olarak da kullanılacak alarm sistemi marka ve modelleri seçimine geçilir.

Alarm Sistemi Kurulumu

Yapılan ön araştırma sonrasında kablolama işlemine geçilir. Alarm sistemi kurulumunda kablo alt yapısı genellikle DT-8 Diafon Kablosu tercih edilir. Çekilen kabloların alarm kontrol panelindeki tüm elemanlar ile bağlantısı yapılır. Alarm sistemi kurulumu esnasında çekilen kablolar ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kabloların her bir kablonun üzerine isim yazılması gerektiğidir. Bu sayede hangi kablonun hangi eleman ait olduğu belli olur.

Kablolar çekildikten sonra bir sonraki aşama montaj işlemidir. Alarm sistemine ait tüm elemanların montajları yapılır ve ardından kablolar ile bağlantıları gerçekleştirilir. Dedektör bağlantılarının yapılmasından sonra alarm sistemi paneli bağlantısı yapılır.

Bağlantı işlemleri tamamlandıktan sonra alarm sistemi programlama aşamasına geçilir. Megapol güvenlik olarak uzman kadromuz alarm sistemi programlama hizmeti ile kurulumu tamamlamaktadır.

Son aşama olarak programlama işlemi yapıldıktan sonra sistem test edilir. Bu test esnasında alarm sisteminin çalışıp çalışmadığı, alarm sistemini devreye girdiğinde telefon aramasının gerçekleşip gerçekleşmediği, dedektörlerin algılama yapıp yapmadığı kontrol edilir.

Piyasada birbirinden farklı marka ve modelde alarm sistemleri mevcuttur. Haliyle de izmir alarm sistemleri fiyatları da değişkenlik arz etmektedir. Bu alarm sistemlerine ulaşmak hemen hemen herkes tarafından mümkündür. Asıl belirleyici olan kurulumu yapan firmanın alanında uzman olması ve profesyonelliğidir. Siz de ister iş yerinizde ister evinizde huzur ve güvenliği sağlamak istiyorsanız İzmir güvenlik kamera ve izmir alarm sistemleri kurulumunda profesyonel hizmet veren Megapol Güvenliği tercih edebilirsiniz.